DİNİ SİTE EKLENTİLERİ - 3






Yukaridaki Eklentinin Siteye Ekleme Kodu:



Daha önceden yayınladığımız dini site eklentilerine parametre ile renk değiştirme özelliği ve başlığa basılınca açılan araçlar menüsü eklemeye çalıştık.

Yukarıdaki kutu içerisindeki parametreler değiştirilerek eklenti güncellenebilmektedir.

http://kaabalive.net/birayet_birhadis_birsoz_parametreli.php?td5=grey&td6=yellow&td1=red&td2=green&td3=blue&td4=79B9DF&borderColor=red&fontSize=15&refreshMin=2&fontStyle=3&hideTools=true&italic=true&bold=true&contentColor=black&BgColor=white&lineHeight=1.2

Parametrelere istediğinizrenkleri renk kodu ile de girebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki eklenti örneğinde td4 alanına renk kodu ile renk verdik. Font Style kısmı değiştirilerek "Georgia",  "Palatino Linotype",  "Book Antiqua",  "Times New Roman",  "Arial",  "Helvetica",  "Arial Black", "Impact",  "Lucida Sans Unicode",  "Tahoma",  "Verdana",  "Courier New",  "Lucida Console" font style'larından biri terciih edilebilir. Yazılar yine parametrelerle oynanarak italik ya da boldyapılabilir ya da bu özellikler false yapılarak kapatılabilir. Satır aralarının açıklığı lineHeight parametresi değiştirilerek arttırılıp azaltılabilir. ifarem içindekalan kısmın backgroun color'ı da parametreverilerek değiştirilebileceği gibi iframe in özellikleri değiştirilerekde ayarlanabilir.contentColor ile içeriğin rengi ayarlanabilir. 

Araçlar içerisinde Yenile, Büyüt, Küçült, Yazdır ve Paylaş özellikleri mevcut. hideTools parametresi true ya da false yapılarak bu tool ların default gelip gelmemesi de ayarlanabilir.

Bu çalışma eski bir çalışma olmasına rağmen yayınlama fırsatını elde edememiştik, çünkü tam bitmediğini, daha eklenmesi gereken özellikler olduğunu düşünüyorduk. Örneğin tool lara sitene eklelinki eklenmeli, ayrıca verilecek parametrelere göre gösterilecek ayet hadis söz kısımları açılıp kapatılabilmeli, hatta bunlara dua vecize söz sultanlarından vb. kısım alternatifleride getirilebilmeli. Allah bunları da kodlamayı nasip etsin inşallah. Yapmamız gerekn araçlar menüsünü açıp kapattırdığımız gibi kodla sutunları da açıp kapattırmak ve gerekli komutların/konfigürasyonun url den parametre girilerek alınmasını sağlamak.Bunların yanında bu eklenti formatını yabancı dillerde de yayınlamak istiyoruz, Rabbim nasipetsin inşallah. Önden bitirdiğimizkadarıyla yayınlamak istedik.



GÜNÜN İSLAMİ GÖRSELİ






h : yükseklik
w : gennişlik
sec : kaç sn de bir değişmesini istiyorsanız bunu giriyorsunuz (Örn : 6)
quality : görsel kalitesini giriyorsunuz. 3 kalite mevcut: low medium ve high. Bir değer girilmezse orta yolu seçerek default medium gelir.
mode : bu kısım görselin hangi aralıklarla değişeceğini belirler. random ve daily parametreleri girilebilir. daily parametresi girilirse görsel günlük olarak değişir. Bu sayede Günün Esması eklentisi olmuş olur. random parametresi girilirse sayfa her yenilendiğinde değişir. Diğer bir mod second modudur verilen saniyeye göre değişir default sec modunda gelir. İsteğe bağlı yenilemede ve ya günlük ayarlanabilir.
source: Görsel kaynağı bu parametre ile belirlenir. EsmaSiyah ya da EsmaYesil değerleri girilirse esmaulhusnalar gösterilir. Esmaulhusna için iki farklı gorsel seeneği sunulmuş olur. DiniGorsel olarak source belirlenirse 800 den fazla görselin olduğu kaynaktan görseller çekilir. Bunlar genellikle uygun boyutlu kaliteli görsellerdir. Saniyeyi 1 e düşürerek URL ye yazarsanız tüm görselleri hızlıca gözden geçirebilirsiniz.



10 SANİYEDE BİR DEĞİŞEN VERSİYON (800'DEN FAZLA GÖRSEL)







Farklı istek ve arzularınız olursa kodda değişiklik yapabilir güncellemeler yapabiliriz Allah'ın izniyle. Yorum kısmına yazarsanız bunlar dikkate alınacaktır. Sitenize eklerken de bir yardıma ihtiyacınız olursa mümkün mertebe elimizden geldiğince yardım etmeye çalışacağız inşallah.

Bir sonraki adımda link modunu on ve off yapma özelliği eklemeyi düşünüyoruz. Link on olursa mouse işaretçisi görselin üstüne geldiğinde sitene ekle linki çıkacak, off olursa birşey çıkmayacak. Bundan sonra da mouse ile üstüne gelindiğinde twitter ve facebook da paylaş ya da bu özelliği kapatma özellikleri eklenecek inşallah. Tevfik Allah'tan.

Görseller genellikle Feyyaz Bilişim hizmetlerinden ve Kurantv.net ve aşktırislam facebook sayfaları paylaşımlarından temin edilmiştir.

Bu sitedeki yüzlerce eklentiden sitenize uygun olanları menü kısmındaki dini site eklentileri sayfalarını ziyaret ederk bulabilirsiniz. Rabbim hayırlarınızı mübarek etsin.

Selam ve dualarımızla.


4 SANİYEDE BİR DEĞİŞEN VERSİYON (800'DEN FAZLA GÖRSEL)



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...