10.5.20

Bitmeyen Gece - (Türk Gencinin Unutmaması Gerekenler - 4. Bölüm)

Komando tabur komutanı Yarbay Eruç’un aldığı emir Keskinsırt ve Yanıkçamlık bölgelerinin ele geçirilip Girne-Lefkoşa yolunun emniyete alınmasıydı. Ancak Atak tepe ve Doğruyol tepeden gelen kötü haberler tüm planları bozdu. Yolun kaderi birliklerin kaderini, birliklerin kaderi de harekâtın kaderini belirleyecekti.


Bitmeyen gece 20 Temmuzu 21 Temmuza bağlayan gece 00:20’de Rumlar tarafından çepeçevre sarıldıklarını anlayan Yarbay Eruç’un askerlerine şu emriyle başladı[1]:
“Bütün çabalarıma rağmen komutanlarımızla irtibat kuramadım. Bütün irtibatlar kesilmiş durumda. Bu emri tamamen kendi inisiyatifimle veriyorum. Emrin günahı benim, sevabı sizindir. Fazla zaman yok. Doğruyol ve Atak tepeler ne pahasına olursa olsun ele geçirilecek. Bunun için gerekirse kanımızın son damlası dahi feda edilecek. Haluk Üsteğmenim askerinle sen sağdan taarruzla Doğruyol tepeyi, Oğuz Üsteğmenim askerinle sen soldan taarruzla Atak tepe mevkiini ele geçireceksin. Gazanız mübarek olsun...”

Yarbay Eruç

Savaşın kaderi iki tepede düğümlenmişti. Gün bugün, dedi yiğitler. Kendilerinin sayıca üç misli bir kuvvete, üstelik hâkim tepelerdeki kuvvetlere saldıracaklardı. Yarbay Eruç çatışmaların heyecan ve şiddetiyle en ön saflara kadar gelmişti. Kahraman komutan Keskinsırt’da düşman mevzilerinin 3 metre altına kadar sızıp düşmanın makineli tüfek menfezlerinden el bombası atarak ateşi susturdu. Bu esnada sol tarafından vuruldu. Üsteğmen Oğuz, Atak tepeyi ele geçirirken şehit düştü. Taburda 7 şehit 20 yaralı vardı[2]. O gece Türk komandoları 10-11 saat boyunca ölüm kalım mücadelesi vermişti.
Çatışmalar 21 Temmuz Pazar günü saat 09.30'da tepelerin Türk komandolarınca geri alınmasıyla sonuçlandı. Rum komandoları geri püskürtüldü. Saat 11:00’de kesin zafer kazanıldı. Doğruyol, Keskinsırt ve Yanıkçamlık muharebelerinde 20-22 Temmuz arası  Türk askerlerinden 19, Kıbrıslı mücahitlerden 20 şehit verildi.[3]
Atak tepeye telsiz tekrar kuruldu, ana vatanla irtibat sağlandı. Artık başarıya yakın taraf Türklerdi. Atak timinin, mücahitlerin ve vahşice uçurumdan atılan esirlerin intikamı misliyle alınmıştı. O günden sonra Rum komandosu Türk komandosu karşısında varlık gösteremedi.[1] 25 Temmuz 1974 Günü Beşparmak Dağlarında Trt Adına Erdinç Sağlam’ın Yaptığı Röportaj
[2] Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu Kıbrıs Barış Harekatı sırasında toplamda 21 şehit vermiş, 56 asker de yaralanmıştır.
[3] Doğruyol TSK Şehitleri Abidesi, Doğruyol Kıbrıslı Mücahitler Abidesi, Doğruyol Şehitler Anıtı Kitabesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...