29.12.15

Javascript de URL den Parametre Almak

Sitemizde paylaştığımız dini site eklentilerini geliştirirken sık kullnadığımız ve oldukça kolya bir parametre alma uygulaması var. Uzun süredir teknik içerik paylaşmasak da son derece kolay ve kullanışlı olduğundan, konu ile ilgili çok sayıda ve karmaşık alternatifin olduğu göz önünde bulundurularak bunu not düşmek istedik.

function getURLParameter(name)  {    return decodeURIComponent((new RegExp('[?|&]' + name + '=' + '([^&;]+?)(&|#|;|$)').exec(location.search)||[,""])[1].replace(/\+/g, '%20'))||null                    }

if(getURLParameter('h') != null) //parametre gelmediğinde "" atamak için yoksa null yazar
    {var h= getURLParameter('h');
    }
    else
    {var h=200}//Parametre alınmazsı
   
    if(getURLParameter('w') != null) //parametre gelmediğinde "" atamak için yoksa null yazar
    {var w= getURLParameter('w');
    }
    else
    {var w=200}//Parametre alınmazsı


Yukarıdaki kodlar ile URL den girdiğimiz h ve w parametrelerini içerideki h ve w değişkenlerine atmış olduk. Değer girilmezse default 200 attığımızı fark etmişsinizdir.

Bunun yanında h ve w değerlerini kullanırken parseInt(w) ve parseInt(h) kullanmayı unutmayın. (var'ın özelliğini biliyorsunuz ;) )

http://www.kaabalive.net/EsmaulHusna/esmaulhusna.php?h=600&w=600&sec=1&quality=highYukarıdaki uygulamada bu kodları kullandık, siz de url deki h ve w değerlerini değiştirerek deneyebilir ve nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Dilerseniz sayfanın kaynak kodunu inceleyebilirsiniz. Esmaülhüsna banner uygulaması geliştirmekteyiz, bu kapsamda yapılmış bir sayfadır. Bu parametrelere ek olarak saniye ve görsel kalitesi parametrelerini de bulunmaktadır. Sitenize eklemek isterseniz aşağıdaki eklenti kodlarını kullanmanız yeterli. Parametreleri değiştirerek ekelntiyi sitenize uygun hale getirebilirsiniz.

Ayrı bir yazı olarak da eklentiyi ekelyeceğiz ama kısaca bahsetmek gerekirse frame in ve görsellerin boyutunu parametrelerle oynayarak değiştirebilirsiniz. sec parametresi kaç saniyede bir görselin değişmesini istediğinizi alır, yukarıdaki örnekte 6 girilerek 6 saniyede bir değişmesi sağlanmıştır isterseniz 1 sn isterseniz 100 saniye ya da daha fazla girebilirsiniz. Quality bölümünde 3 seçenek var, low medium ve high. Bu default medium gelir. Ben sitemde low kullanıyorum. Low da her bir görsel ortalama 12 kb, medium da 25 kb, high da ise 50 kb.

Sitenize eklerken herhangi bir problem yaşarsanız ya da daha farklı istekleriniz olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız, aşağıdaki yorum alanına istek ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.Sitenize özel olarak da eklentimizi geliştirebilir tasarlayabiliriz, yorumlar kısmından istekte bulunmanız yeterli olur.

Otomatik eklenti kodunu generate edecek bir form da tasarlamayı planlıyoruz bu sayede ayarlar görsel olarak form üzerinden de yapılabilecek.

Basit bir kod olduğundan renklendirme araçları kullanmadım. Faydalı olması dileğiyle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...