16.7.12

Dini Çetele Tablosu Örneği

Aşağıdaki Çetele Örneğini Microsoft Word Formatı'nda bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayın...
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم
1.
Hafta
2.
Hafta
3.
Hafta
4.
Hafta
Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ tane hadis ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ tane esma ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ tane ayet ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kere salavat getirilecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kere dua okunacak. (Cevşen, istiğfar vb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kere tesbihat yapılacak. (Subhanallah, Lailaheillallah, Subhanallahi vebihamdihi, Subhanallahil azim vb. tesbihler)Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ tane sünneti seniyye uygulanacak, hayatımıza sokulacak. (Yatağa abdestli girmek, namazda başı örtmek vb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ tane hadis-i şerif okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ sayfa Kur'an-ı Kerim okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ sayfa Kur'an-ı Kerim meali okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ sayfa Kur'an-ı Kerim tefsiri okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ sayfa ilmihal okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ............ sayfa dini kitap okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ sayfa peygamberimizin hayatı okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ tane peygamber tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ tane sahabe efendimiz tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ tane evliya(Allah dostu) tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ saatlik vaaz-dini sohbet-program dinlenecek- izlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ vakit namazı cemaatle kılınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ gün oruç tutulacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kişiye Allah için hediye verilecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kişiye emri bil maruf nehyi anil münker yapılacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ kere Allah için iyilik yapılacak. (Borç verme, yardım, iftar ,sadaka, burs, yetim sevindirme, su kuyusu açtırma, ameliyat vb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ sayfa/saat aileyle kitap okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ ziyaret yapılacak. (Hasta-akraba-komşu-kabir-türbe ziyaretleri)Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ rekat (varsa kaza namazı) nafile namaz kılınacak. (teheccüt – duha – evvabin – şükür vb. namazlar )Bu hafta ihlasla, inşallah en az........kere aşağıda ismi yazlı kişilere, ve ailelerine, ve yakınlarına ismen dua edeceğim. Bu kişiler : ........... ............. ............ ............................. ................... .......... ................................ .......................... .. ...................... ................ ........... ........................ ............................. .......................... ..................... ............... ............... ............... ............
TOPLAM
.../... .../... .../.... .../...


Değerli kardeşlerim, birkaç öneride bulunmak istiyoruz. 

Çetele ağır gelebilir, uygularken maddeleri seçerek uygulayabilirsiniz. Ben bunu yaparım dediğiniz 10 maddeyi seçer, hedefleri belirler, uygular, diğer maddeleri de ilerleyen aşamalara bırakabilirsiniz.

Dua listesi muhtemelen yetmeyecektir, bunun için ayrı bir kağıt ya da yukarıdaki çeteleyi yazdırdığınız kağıdın arkasına ayrı bir liste(daha geniş alana) yapabilirsiniz.

Hedefleri belirlerken mümkün mertebe yapabileceğiniz şekilde belirlerseniz, ve hedefleri yaptıkça yaptıkça arttırırsanız daha güzel netice alabilirsiniz. Hedefleri başta yüksek belirleyip yapamamak insanın üzerinde ayrı bir psikolojik yük oluşturabilir. İbadetin efdali, az da olsa devamlı olanıdır. Hedefleri başta kapasitemize göre belirleyip daha sonra adım adım arttıralım inşallah.

Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Örneğin iyilik yapma maddesini yapmanız gerekiyor diyelim, olur ya o hafta maddi durumunuz yerinde değildir, Cuma'dan çıkarken bir fakire verdiğiniz 1 TL'de iyilik olur. Tabii durumunuz yerindeyse azla yetinmemek, dünya işlerinde gösterdiğimiz iştiyakı, iştiyak gösterilmeye şüphesiz daha layık olan uhrevi işlerde göstermek daha iyi ve meyvedar olacaktır.

Çetelede amaç bunları alışkanlık haline getirip hayatımıza sokmaktır. Yoksa elbette ibadetin gizli olanı makbuldür, öyle ki kendinizden bile gizli olacak yeri geldiğinde. Bir eliniz verirken diğerinin haberi olmayacak, ve hatta veren eliniz de bir müddet sonra verdiğini bütün bütün unutacak. Elbette düsturumuz gizlilik, ama bir taraftan da güzel işleri alışkanlık olarak hayatımıza sokup ahirette boy verecek ağaçları dünya toprağımıza ekebiliriz. 

Çetelelerde kaza imkanı vardır. Örneğin geçen hafta yapacağımız 10 maddeden 4 ünü çeşitli yoğunluklar nedeniyle yapamadık. Bu durumda ilerleyen haftalarda imkan buldukça önceki haftanın eksikleri tamamlanıp bunlar artı olarak işaretlenebilir.

Tamamlanan çetelelerin güzel bir şekilde imha edilmesi yerinde olur. Örneğin tamamlanan çeteleleri yakabilirsiniz. İhlas açısından ve ileride hafizanallah kibre düşmeme noktasında tamamlanan çetelelerin unutulmasında-gözden uzaklaştırılmasında fayda var.

Çetelede hedefler belirlendiğinde inşallah niyet sevabı alınacaktır. Niyet edilince biliyorsunuz yapmış gibi sevap vardır, yapınca ise en az 10 katı sevap vardır. Yüce Allah, dilediğinin sevabını daha da arttırır. Allah Ganiyy'dir, kat kat vermek O'nun hazinelerini eksiltmez. O şanına yakışır bir şekilde bol bol ihsan eder. Eli geniştir.

Aşağıdaki tablo da çetele takibinde kullanılabilir:

Aşağıdaki Çetele Takip Tablosu Örneğini Microsoft Word Formatı'nda bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayın...


HAFTALIK TAKİP ÇİZELGESİ

.......................... HAFTA
Bu hafta ihlasla, inşallah en az ........... tane hadis ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ......... tane esma ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ........ tane ayet ezberlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... kere salavat getirilecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... kere dua okunacak.(Cevşen,istiğfar,afiyetvb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... kere tesbihat yapılacak. (Subhanallah, Lailaheillallah, Subhanallahi vebihamdihi, Subhanallahil azim vb. tesbihler)Bu hafta ihlasla, inşallah en az .......... tane sünneti seniyye uygulanacak, hayatımıza sokulacak. (Yatağa abdestli girmek, namazda başı örtmek vb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az ........ tane hadis-i şerif okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az .......... sayfa Kur'an-ı Kerim okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ......... sayfa Kur'an-ı Kerim meali okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ....... sayfa Kur'an-ı Kerim tefsiri okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az....... sayfa ilmihal okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az ...... sayfa dini kitap okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... sayfa peygamberimizin hayatı okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az........ tane peygamber tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... tane sahabe efendimiz tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az.......... tane evliya(Allah dostu) tanınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az....... saatlik vaaz-dini sohbet-program dinlenecek- izlenecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az....... vakit namazı cemaatle kılınacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az......... gün oruç tutulacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az........ kişiye Allah için hediye verilecek.Bu hafta ihlasla, inşallah en az.....kişiye emri bil maruf nehyi anil münker yapılacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az....... kere Allah için iyilik yapılacak. (Borç verme, yardım, iftar ,sadaka, burs, yetim sevindirme, su kuyusu açtırma, ameliyat vb.)Bu hafta ihlasla, inşallah en az.......... sayfa/saat aileyle kitap okunacak.Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ ziyaret yapılacak. (Hasta-akraba-komşu-kabir-türbe ziyaretleri)Bu hafta ihlasla, inşallah en az............ rekat (varsa kaza namazı) nafile namaz kılınacak. (teheccüt – duha – evvabin – şükür vb. namazlar )Bu hafta ihlasla, inşallah en az........kere aşağıda ismi yazlı kişilere, ve ailelerine, ve yakınlarına ismen dua edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...