7.10.11

Unutulan Bir Sünnet Kaplama Mesh

Başı mesh etmenin abdestin farzlarından olduğu çoğu kişinin malumu. Ancak her farzın olduğu gibi bu farzın da sünnete uygun bir şekli var.

Kaplama Mesh ile ben de az önce tanıştım. Bir sünnetle bu yaşımda yeni tanışıyor olmam kendi adıma üzücü bir durum. Gerçekten de unutulmuş bir sünnet, en azından kendi çevrem adına konuşayım; pek fazla kimsenin bildiğini ve ya riayet ettiğini zannetmiyorum. Tabii bu zannım cahilliğimden de kaynaklanıyor olabilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden aldığım; Kaplama Mesh'in tarifi aşağıda:

KAPLAMA MESH 

Sözlükte "mesh, dokunmak, silmek" gibi anlamlara gelmektedir. Dinî literatürde ise, abdest alırken ıslak elin, başa ya da mestlerin veya sargının üzerine dokundurulması; teyemmümde toprağa vurulan ellerle kolların ve yüzün sıvazlanması demektir. Kaplama mesh ise, abdestte başın tamamının, kulakların ve ensenin bir su ile meshedilmesini ifade etmek için kullanılır. Kaplama mesh abdestin sünnetlerindendir. Eller ıslatıldıktan sonra işaret ve baş parmaklar ayrılır, diğer parmaklar ile başın üst tarafı, avuç ayası ile başın yanları olmak üzere başın ön tarafından enseye doğru tamamı meshedilir. Daha sonra işaret parmakları ile kulaklar, baş parmak ile de kulakların arkası, parmakların üstü ile de ense meshedilir. Boyun mesh edilmez. Baş mesh edildikten sonra ellerde yaşlık kalmamışsa kulakları ve enseyi mesh etmek için yeniden eller ıslatılır. (İ.P.)


Evet, bir de aşağıdaki görselden uygulanışını inceleyebiliriz;Görseli buradan aldım. 

Allah bizleri unutulan sünnetleri yaşayan ve çevresini de yaşamaya teşvik edenlerden eylesin.

Ayrıca Bakabilirsiniz: Unutulan Bir Sünnet Daha -  Yemeğe Tuzla Başlama


1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...