6.8.11

Başbakanlık Somali Yardım Kampanyası ve Hesap Numaraları

Resmi gazetede bugün yayınlanan, Afrika'da yaşanan açlık ve kıtlık ile ilgili genelge aşağıda. Yardımların toplanacağı bir havuz oluşturulmuş, gerek bireysel olarak gerekse kurumsal olarak(yardım kuruluşları dahil) aşağıdaki hesaplara toplanan yardımlar aktarılabiliyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve başbakanlığa bağlı diyanetin çalışmalarına başbakanlığın da özel olarak destek vermesi ve ilgilenmesi olumlu bir gelişme..

6 Ağustos 2011 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28017
GENELGE
             Başbakanlıktan:
             Konu :   Somali ve Açlık Tehlikesi Yaşayan Diğer
                            Afrika Ülkelerine Yardım Kampanyası
GENELGE
2011/9
             Afrika kıtasının doğusunda yaşanan kuraklığın yol açtığı kıtlık, açlık ve susuzluk nedeniyle başta Somali olmak üzere tüm bölge halkı büyük bir insanlık dramı ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu bölgede yaşayan milyonlarca insanı etkileyen bu durum; salgın hastalıklara ve ölümlere neden olmakta, halk çaresiz bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermektedir.
             Bu denli büyük bir felaketle ülkelerin kendi imkânlarıyla mücadele etmesinin güçlüğü ortadadır. Bu düşünceyle ve bir insanlık borcu olarak, insani yardım için vakit kaybetmeksizin ve süratle harekete geçme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
             Türkiye Cumhuriyeti, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı mübarek Ramazan ayında, halkımızın da beklentileri doğrultusunda, Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkeleri için her türlü yardım ve desteği sağlayacaktır. Bu amaçla bir yardım kampanyası başlatılması uygun görülmüştür. Yardım kampanyasına ait banka hesap numaraları genelge ekinde belirtilmiştir.
             Açlık ve kıtlık nedeniyle muhtaç ve mağdur durumda bulunan dost ve kardeş halklara yardım için Hükümetimizin çabalarına ilaveten, diğer pek çok özel inisiyatifin de yardım amaçlı katkıları devam etmektedir. Yardım kampanyası açılması kadar, ülke kaynakları kullanılarak toplanan bu yardımların, ihtiyaç sahiplerine yerinde ve zamanında ulaştırılması, etkin kullanımı ile ulusal ve uluslararası kamuoyuna gerektiği gibi duyurulması da önem taşımaktadır. Tüm bu çalışmaların başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için etkin bir işbirliği ve koordinasyona ihtiyaç duyulacağı açıktır.
             Açılan yardım kampanyasının ulusal koordinasyonu, bu alandaki faaliyetleri yasal olarak yürütmekle görevli Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yerine getirilecektir.
             Bu doğrultuda;
             1. Valiliklerimiz, belediyelerimiz ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızca toplanan yardımlar ekte belirtilen hesap numaralarına aktarılacaktır.
             2. Gerçek ve tüzel kişiler bu hesaplara doğrudan bağış yapabileceklerdir.
             3. Sivil toplum kuruluşlarımızdan istekli olanlar, topladıkları yardımı afetzedelere ulaştırmak üzere, şartlı veya şartsız bu hesaplara aktarabileceklerdir.
             4. Tüm yardım toplama faaliyetleri, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılacaktır.
             Afet acıları yaşamış olan halkımızın, ulusal ve yerel basınımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, kamu kurum ve kuruluşları ile her düzeydeki kamu görevlilerinin, meslek odalarının ve birliklerin, bir insanlık görevi olan bu yardım kampanyasına gönüllü olarak her türlü desteği vereceklerine inancımız tamdır.
             Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

                                                                                                                                             Recep Tayyip ERDOĞAN
                                                                                                                                                           BaşbakanEK
SOMALİ VE AÇLIK TEHLİKESİ YAŞAYAN DİĞER AFRİKA ÜLKELERİ
YARDIM KAMPANYASI BANKA HESAP NUMARALARI

T.C.ZİRAAT BANKASI AŞAĞIAYRANCI ŞUBESİ
TL-Hesap No  (IBAN)                                                 : TR940001000820555555555001
ABD Doları Hesap No (IBAN)                                   : TR670001000820555555555002
EURO Hesap No (IBAN)                                            : TR400001000820555555555003
Banka Swift Kod No                                                    : TCZBTR2A

T.VAKIFLAR BANKASI A.O.  FİNANSMARKET ŞUBESİ
TL-Hesap No  (IBAN)                                                 : TR800001500158007299038012
ABD Doları Hesap No (IBAN)                                   : TR680001500158048012989557
EURO Hesap No (IBAN)                                            : TR140001500158048012989559
Banka Swift Kod No                                                    : TVBATR2A

T.HALK BANKASI BAKANLIKLAR ŞUBESİ
TL-Hesap No  (IBAN)                                                 : TR460001200940800005000014
ABD Doları Hesap No (IBAN)                                   : TR590001200940800058000095
EURO Hesap No (IBAN)                                            : TR320001200940800058000096
Banka Swift Kod No                                                    : TRHBTR2A

10 yorum:

 1. sayın başbakanım Allah sizi başımızdan eksik etmesin Allah somalideki kardeşlerimize acil şifalar versin inşallah yardımlarla onlara yardımcı oluruz teşekkür ederiz size ve ekibinize Allah size güç kuvvet versin BEN MARMARİSTEN ERDAL TURAKTEKİN

  YanıtlaSil
 2. Bu büyk onurlu zorlu ağır sorunlar içindeki başarılı çalışmalarınızı vatandaş olarak minetle saygı ile karşılarken ailece başarılarınızın devamını allah nasıp etsin yolunuz açık olsun inşaallah izmir menemenden m.ali ülker.

  YanıtlaSil
 3. SAYIN BAŞBAKANIM RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN RABBİM SİZE GÜÇ KUVVET VERSİN UZUN ÖMÜR VERSİN BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN DERYA-MURAT BAYINDIR

  YanıtlaSil
 4. Sayın Başbakanım Sizin önderliğinizde Allah bu millete hep yardım eden ünvanın nasip eylesinki Sevgili peygamberimizin 'Veren el alan elden üstündür'Hadisine mashar olsun.Rabbim Yar ve Yardımcınız olsun

  YanıtlaSil
 5. Türkiyenin sizin gibi bir lidere ihtiyaci vardi, lütfen bundan sonra her konuda daha dikkatli davranin, cünki sizi cekmeyenler var.

  I. Basaran

  YanıtlaSil
 6. Sayin Basbakanim, Allah sizlere uzun ömür versin, halk olarak daima yaninizdayiz. Durmayin devam edin lütfen, size ihtiyaci var bu ülkenin. Allah'a emanet olun. brbeqtach@yahoo.fr
  Hasan

  YanıtlaSil
 7. Türk Milletinin ne kadar yardımsever ve merhametli olduklarını bu anlamlı Ramazan Bayramı haricinde de gösreceklerine eminim.Bu Kampanyaya katılan tüm insanlara bu insanlık vazifeleri gerçekleştirdiklerinden dolayı insanlık adına ve kampanyayı başlatanlara teşekkürler.
  K.Yılmaz (Metno)

  YanıtlaSil
 8. Islam alemi ve Türkiye sizinle gurur duyuyor Sayin Basbakanim

  YanıtlaSil
 9. Sayin Basbakanim, Somali'ye yardiminizi milletce cok takdir ediyoruz. Bir de %97 olan ve kiz cocuklarina uygulanan sünnetlerin yasaklanmasi icin bir gayret gösterirseniz cok büyük bir hayr daha yapmis olursunuz. Cünkü bunun Islamda yeri yok. Saygilar

  YanıtlaSil
 10. hepiniz haklısınız

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...