17.6.11

Bankacılık ve Para Transferi Uygulamaları

Bu uygulamalar internetin güvenlik seviyesindeki gelişme ile ve internetin yaygınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu uygulamaların içinde para olduğu için maalesef dolandırıcılık ve hırsızlık gibi istenmeyen olaylar da yaşanabilmektedir. Yaşanan bu olaylar kullanıcıları internet üzerinden bankacılık ve para transferi konusunda tereddüte sokmaktadır.

Günümüzde bu tür uygulamalarda güvenlik açığı altyapıdan değil, daha çok kullanıcılardan kaynaklanmaktadır. Örneğin bir antivirüs programı yüklenmemiş bir bilgisayardan ya da bir casusu yazılımı tespit edebilecek bir yazılıma sahip olmayan bir bilgisayardan bankacılık işlemleri yapıldığında kötü niyetli kişiler kullanıcının bilgisayarındaki zayıflıktan faydalanarak kullanıcıların bilgilerini çalabilmektedir. Güvenlik problemi bu derece büyük olmasaydı dünyadaki banka şubesi sayısı bugün daha az olurdu. Çünkü insanlar bankacılık ve para transferi işlerinin çok büyük bir bölümünü internet üzerinden yapıyor olurlardı.

Bugün internet şubesi olmayan banka yoktur. İnternet şubelerinden yapılan işlemlere bankanın kestiği masraf, normal bir şubeden yapılacak işlemlerden kestiği masraftan daha azdır. Bu politika ile bankalar müşterilerini internet bankacılığına yönlendirmektedir. İnternet bankacılığının toplumda yayılması kullanıcılara yarayacağı gibi bankalara da yarar. Bankalar bu sayede maliyetlerini kısabilir, şubesinde 15 kişi çalıştıracağına 10 kişi çalıştırabilir.

Para transferinde dünya genelinde kullanılan bir uygulama da PayPal uygulamasıdır. Bu uygulama şu anda dünya genelinde kabul görmüş durumdadır ve güvenlidir. Para gönderme işlemlerinde e-mail adresleri birer kimlik olarak kullanılabilmektedir, bu açıdan bakıldığında karmaşık IBAN numaralarından ya da hesap numaralarından daha iyidir. Örneğin internette DNS sayesinde sitelerin IP adreslerini girmeden adlarını girerek sitelere erişebiliyoruz, Paypal’ın da yaptığı bir çeşit DNS mantığıdır. Hesap numarası yerine e-mail adresi kullanılır.

İnternet üzerinde kullanılan para transferi uygulamalarında en yaygın uygulamalardan biri de sanal POS uygulamasıdır. Kullanılan SSL güvenlik sertifikalarıyla güvenli bir şekilde insanlar kredi kartlarını kullanarak internet üzerinden ödeme yapabilmekteler. Yalnız burada kapatılması gereken bir açık var. Günümüzde bankamatik kartları ile alışveriş yapılabilirken bankamatik kartları sanal POS’larda kullanılamamaktadır. Bu problem de giderildiğinde internet üzerindeki para transferi uygulamalarının daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...