9.3.11

Duyarsız Kalmayalım!


Katarakt nedir?
Gözümüzün renkli tabakasının hemen arkasında bulunan ve normalde şeffaf bir mercek olan lens tabakasının herhangi bir nedenle saydamlığını kaybederek bulanıklaşmasına, gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesinin oluşmasına katarakt denir.Kataraktlı gözlerde görme bulanıklığı, kataraktın derecesine göre, az bulanık görmeden başlayarak sadece ışık görecek dereceye kadar çok değişik seviyelerde olabilir.Tüm dünyada en çok görülen körlük nedeni olan katarakt, tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.
Kataraktın nedenleri nelerdir?
Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Bilhassa 60 yaşından sonra oldukça yaygın olarak görülen kataraktın, yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.Ayrıca göz travmaları, daha önce geçirilen göz tansiyonu, göz içi iltihabı gibi göz hastalıkları ya da ameliyatları, şeker hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, hipertansiyon, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı, ışın tedavisi, C vitamini eksikliği, kötü beslenme, ultraviyole ışınlarına veya uzun süre şiddetli ışığa maruz kalmak, sigara, alkol, zararlı kimyasallar ve radyasyon da kataraktı tetikleyen sebeplerdendir.Doğumsal kataraktlarda ise en önemli etkenler; hamilelik esnasında annenin geçirdiği kızamıkçık gibi bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınlarına maruz kalma ve bebeğin kromozom anomalileri ile kalıtım gibi faktörlerdir.
Katarakt neden Afrika’da çok yaygın görülüyor?
Afrika’da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirmektedir. Göz doktoru sayısının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşamaktadır.
Kataraktın belirtileri nelerdir?
Bulanık görme, kamaşma, renk ayrımı zorluğu, derinlik kaybı, ağrısız ve giderek artan görüş azalması, ışığa karşı hassasiyet, okuma zorluğu, çatallı veya çift görme, renklerin soluklaşıp sararması, daha fazla ışık ihtiyacı, sonradan ortaya çıkan miyopi, çok ileri safhada çok az görme ile birlikte göz bebeğinin beyazlaşması.Zamanında müdahale edilmezse katarakt ilerler. Bu durumda hasta ancak ışığı ve ışığın yönünü seçebilir ama nesneleri göremez hale gelir.
Katarakt sadece yaşlılarda mı görülür?
Katarakt sadece yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir.
Katarakt iki gözde birlikte mi ortaya çıkar?
Katarakt, çoğunlukla iki gözü de etkileyen bir rahatsızlıktır. Bazen her iki gözde birlikte başlar ve birlikte ilerleyerek her iki gözün de eşit derecede etkilenmesine sebep olur. Bazen de katarakt tek gözde başlar.
Katarakt ne kadar hızlı gelişir?
Kataraktın gelişim hızı kişiden kişiye, hatta iki göz arasında bile değişebilir. Bazı insanlarda yıllar içinde, yavaş yavaş katarakt gelişirken, bazılarında, özellikle şeker hastalarında hızla ilerleme gösterir ve her iki gözde birden katarakt gelişebilir.
Katarakt oluşumu engellenebilir mi?
Yaralanmalara karşı dikkatli olmak, kortizonlu ilaç kullanımından kaçınmak ve kötü beslenme koşullarının düzeltilmesi, kataraktı bir miktar engelleyebilir.
Kataraktın tedavisi nasıldır?
Katarakt tedavisi cerrahidir; ameliyat dışında herhangi bir tedavi şekli mevcut değildir.
Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır?
Hastanın görüş seviyesi artık ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuşsa ya da katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa hastanın bir an önce ameliyat olması gerekir.
Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?
Katarakt ameliyatı, modern katarakt cerrahisi olan FAKO yöntemi ile 15 dakika süren bir operasyondur. Çocuk veya yaşlı katarakt hastalarının ameliyatlarında teknik olarak bazı faklılıklar olmakla birlikte katarakt ameliyatında yapılan işlem, kataraktın alınıp yerine suni bir göz içi merceği yerleştirilmesinden ibarettir.
Kaç ameliyat yapılacak?

Hedeflenen rakam 100 bin olmakla birlikte, aydınlığa kavuşacak her gözün bizim için ayrı bir önem taşıdığını belirtmek isteriz.
İHH katarakt kampanyasına sadece maddi destek sağlayarak mı katılıyor?
Gönüllülerimizin bağışlarının yanı sıra, tıbbi ekipman ve gönüllü doktor desteği de veriyoruz.
Kampanya hangi ülkeleri kapsıyor?
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın katarakt kampanyası, Afrika’da toplam 10 ülkede sürmektedir. Bu ülkeler; Mali, Nijer, Burkina Faso, Somali, Etiyopya, Sudan, Gana, Benin, Togo ve Çad’dır.
Katarakt ameliyatının maliyeti ne kadardır?
Katarakt ameliyatının maliyeti ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, tek göz için ortalama 120 YTL’ye bu ameliyat yapılabilmektedir. 
Belirlenen bağış numaralarına 120 YTL’nin altında bağış yapabilir miyim?
Her bir göz ameliyatının 120 YTL maliyetle yapılmasına karşın, daha düşük miktardaki bağışlar da bir araya gelerek gözlerin ışığa kavuşmasına yardımcı olabilecek.
Göz doktoruyum, kampanya için zaman ayırabilirim. Kampanyada görev almam mümkünmü?
Teşekkür ederiz. Lütfen (212) 631 21 21 numaralı telefondan bizi arayarak iletişim bilgilerinizi bırakınız.
Kampanyaya tıbbi cihaz bağışlamam mümkün olur mu?
Bu konuyla ilgili İHH İnsani Yardım Vakfı’nın (212) 631 21 21 numaralı telefonundan Yaşar Kutluay’la irtibata geçebilirsiniz.
Zekatımı bu kampanyaya verebilir miyim?
Evet, verebilirsiniz.
Kampanyayı çevremde duyurmak için neler yapabilirim?
Sözel olarak anlatabileceğiniz gibi, tanıtım materyallerini İHH Gönüllü Birimi’ni (212) 631 21 21 (dahili 164) numaralı telefondan arayarak isteyebilirsiniz.
Katarakt ameliyatı olacak kişiler çocuk mu, yoksa yetişkin mi?
Hemen her yaştaki Afrikalı, kampanyamızdan yararlanacak. Yaş dağılımını bölgelerdeki ihtiyaçlar belirleyecek.
Kampanyaya nasıl katılabilirim?
İHH İnsani Yardım Vakfı’na bağışta bulunarak kampanyaya katılabilirsiniz.
Nasıl bağış yapabilirim?
1. İHH İnsani Yardım Vakfı merkezine gelerek nakdi olarak yardımda bulunabilirsiniz.
2. Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
3. Bağışınızı, sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz.
4. Bağışınızı, sitemizde yer alan posta çeki hesabına yatırabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...