2.10.10

Brezilya Usulü Rezillik

Komik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çok mu eğleniyorsunuz bu hareketleri yaparken. Bu nasıl bir eğlence anlayışı? Binlerce çocuk Afrika'da Pakistan'da her gün açlık içinde kıvranırken, yüzlercesi her gün, her dakika açlıktan ya da açlığın düşürdüğü hastalıklardan ölürken bu tarz gıda maddeleriyle bu şekilde eğlenmek, onları israf etmek ne kadar doğru? Bu şekilde şımarıp haddi aşanlar güzel bir iş yaptıklarını mı zannediyorlar? Eğlenmek için başka hiç mi bir şey kalmadı da un yumurta ketçap vs. kullanıyorsunuz? Gidin PS oynayın, orda PES falan oynayın, dilediğinizi de yiyin, için, ama israf etmeyin.

Brezilya usulüymüş bu tarz kutlamaların adı. Brezilyadan gelen futbolculardan görmüşler. Bizim onlara güzel bir şeyler öğretmemiz, göstermemiz gerekirken, doğru olanı buyken, onların çirkinliklerini öğrenmişiz.

Şimdi bu yazıyı okuyan ve bu işi de daha önce yapmış olan birisi varsa içinden diyecektir ki, evet yaptık, bize o anda güzel gözüktü, eğlendik, hem biz yeri gelince yardımımızı da yapıyoruz. Tamam, yapıyorsundur, eminim çok büyük paralar bağışlamışsındır. Ancak şunu bil ki; eğer çirkin işler yapıyorsan, dağlar kadar altını da bağışlasan benim gözümde bir paket unla bir yumurtayı bağışlamış birisi kadar bile olamazsın!

Hem gazetelerde görüyorum, bu kutlamanın resimlerini, haberlerini. Bu şekilde gazetelere çıkınca topluma da kötü örnek oluşturuyorsun. Bundan 10 sene, 20 sene, 100 sene, 1000 sene sonra da bu hareketler yapıldığında, yapanların çirkinliğine bu işi şimdi yapanlar, geçmişte yapmış olanlar da ortak olmuş olurlar. Çünkü bu kötü adeti devam ettirdiler, yaşattılar, fotoğrafları boy boy gazetelere çıktı, internete düştü.

Tüm bunlar şımarıklıktan başka bir şey değil. Gelin bu çirkinliklerden vazgeçin. Her insanın hatası olabilir, gelin bu hatalara bundan sonra düşmeyin. Zararın neresinden dönerseniz kardır.


                                                                                                 M.Ali      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...